ایمیل :   رمز عبور :        فراموشی رمز؟  


Share

روزی که عکس امام زینت‌بخش اتاق کارمندان شد / ماجرای سوزاندن اسکناس‌ پهلوی   1397/9/6
در اسناد ساواک آمده است: علی‎اصغر حقیقی، راننده اهل نکا٬ از متعصبان مذهبی بوده که تمثال اعلی‎حضرت همایون شاهنشاه آریامهر را پایین آورده و عکس خمینی را به‎عوض ایشان در اتاق‌های کارمندان نصب کرده است.


به ‎مناسبت ایام‎الله دهه‌فجر، گوشه‎ای از تحرکات انقلابی مردم شهرستان ساری در راستای نهضت امام خمینی(ره) در بهمن‎ماه 1357 را به روایت اسناد ساواک، تقدیم به مخاطبان می‎کنیم.

57/11/1؛ در این روز بخش‌نامه‌ای از مرکز 130، به شماره 130/3772، به تمام سازمان‌ها ابلاغ شد: «طبق اعلام نخست‌وزیری دسته‌ها و طبقات مختلف مردم که از وضع نابه‌سامان کنونی به ستوه آمده‌اند، در نظر دارند روز چهارشنبه یا پنج‎شنبه هفته جاری تظاهراتی در مرکز، شهرستان‎ها و بخش‌ها کرده و خواستار اجرای قانون اساسی و تأیید دولت فعلی که مجری قانون اساسی است و هم‌چنین تایید برنامه دولت شوند.

لازم است از این مورد با تماس با استاندار و مسئولان محلی همکاری شود که تظاهرات آرام و با ابعاد گسترده باشد.»

موضوع در شورای هماهنگی ابتدا و توسط تیمسار خطیبی ریاست شهربانی استان مطرح شد و لذا اینجانب چون موضوع را منطبق دیدم، در طرح، پیشنهاد و نظریه شرکت کردم. «سه بهمن 57»

این نامه که به امضای رئیس ساواک به شعب مختلف و فعال سازمان اطلاعات و امنیت کشور ارجاع شد٬ خبر از تصمیم شاپور بختیار برای راه‎اندازی تظاهرات به نفع خود و حکومت سلطنتی می‌دهد، روزهای چهارم و به‎ویژه پنجم دی‎ماه تظاهراتی به نفع بختیار با محوریت حمایت از قانون اساسی مشروطه در تهران و برخی شهرهای دیگر برپا می‎شود با این حال٬ تحرکاتی نیز در سه بهمن 57 در تهران دیده می‌شود.

یکی از آنها رژه نیروهای گارد شاهنشاهی در محل پادگان لویزان با حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی بود که با فریادهای شاه‎دوستی و نمایش ادوات نظامی پیشرفته همراه بود.

تجمعی هم در سالن بدمینتون ورزشگاه امجدیه شکل گرفت، حدود 2 هزار نفر فریاد زدند: «استقلال٬ آزادی٬ قانون اساسی» گروهی موسوم به میهن‎پرستان٬ طرفداران قانون اساسی و سوسیال‎دموکراسی نیز گفتند که برای تظاهرات پنج‎شنبه، پنجم‎ دی‌ماه تدارک وسیعی دیده‎اند، این گروه محل گردهمایی را ساعت 10 صبح پنج‌شنبه در میدان بهارستان اعلام کرد، اجتماع‎کنندگان در سالن بدمینتون امجدیه در خیابان روزولت هم راهپیمایی کردند.

57/11/1؛ در سندی از این روز با عنوان برگ خبر از سوی شهربانی استان مازندران «اطلاعات» به تیمسار ریاست سازمان اطلاعات و امنیت مازندران، به شماره 1594، آمده است: کارکنان بانک ملی و بانک مرکزی ساری طی اعلامیه‌ای با ابراز تنفر نسبت به وقایع اخیر، همبستگی خود را با تمام طبقات، به‌ویژه مجاهدان اعلام کرده‎اند.

57/11/2؛ در سندی در این روز از عطایی به غفوریان، به شماره 2/6273ه‍ 2، با عنوان تلفن‌گرام آمده است: قبل از ظهر روز گذشته، عده‎ای حدود 2 هزار نفر از دانشجویان مدرسه عالی کشاورزی ساری، اهالی و دانش‌آموزان مدارس ساری در محل این مدرسه عالی اجتماع و بدون اطلاع مقامات مؤسسه مربوطه مبادرت به بازگشایی آن کردند، در مراسمی که انجام گرفت، چند نفر سخنرانی کردند که عبارتند از: ناصر زرافشان، نویسنده و مترجم، دکتر بهزاد ترابی، استاد مدرسه عالی کشاورزی ساری که از مدرسه عالی مزبور اخراج شده است، حاجی عبدالوهاب قاسمی یکی از روحانیون بسیار فعال ساری٬ مرزناک «اکبری» یکی از معلمان بابل که اخیراً دستگیر و پس از اعزام به تهران آزاد شده است، اجتماع‌کنندگان در مدرسه عالی کشاورزی ساری، ساعت 13 پس از اعلام همبستگی٬ با اقشار اعتصابی جامعه، به‌آرامی مدرسه عالی را ترک کردند.

«میربهزاد ترابی، فرزند کریم، در سال 1321 در بابل به دنیا آمد، وی دارای مدرک تحصیلی دکترا از آلمان بود، براساس گزارش ساواک مازندران و مرکز: نامبرده در سال 1354 به ایران و سپس به ساری وارد و در مدرسه عالی کشاورزی ساری، به‌عنوان مدرس مشغول به کار شد، وی در ابتدای ورود خود به ساری، به ساواک مازندران مراجعه و اظهار داشت که در آلمان در دوران دانشجویی، براثر جهالت و جوانی علاقه‎ای به جبهه ملی داشته لکن بعداً به پوچی ایده این گروه پی برده و با آگاهی از تحولات عمیق و اساس ایران از فعالیت به نفع جبهه ملی کناره‌گیری کرد و سپس آمادگی خویش را برای هر نوع همکاری اعلام کرد، براین اساس او از سال 54 تا 57 همکاری‎های مفیدی را با ساواک مازندران انجام داد و تمام اخبار دانشکده کشاورزی ساری را در اختیار ساواک قرار می‌داد.»

«حسن اکبری مرزناک، فرزند ابراهیم، در سال 1316 در روستای مرزناک بابل به‎دنیا آمد، وی قبل از انقلاب دبیر آموزش و پرورش بود، برابر گزارش ساواک بابل به کمیته مشترک ضد خراب‌کاری در تاریخ پنج دی 57، یادشده یکی از مسببان و محرکان اصلی تعطیلی مدارس در شهرستان بابل و شهرهای همجوار است و مکرر با عوامل خمینی در فرانسه تماس و اخبار جمع‌آوری ‌شده کشور را تلفنی به فرانسه و اخبار دریافتی را در سطح منطقه با تکثیر سخنرانی‌های خمینی پخش می‌کرده، در شهرستان بابل با افرادی در ارتباط است، وی با محمد درخشش در ارتباط و اخبار منطقه را جمع‎آوری و برای درج در جریده مهرگان به نامبرده منعکس می‌کرد، متهم یکی از معاندان شخص اول مملکت و یکی از مخالفان مشروطه سلطنتی است.

وی در تمام تظاهرات این منطقه شرکت جسته و به سخنرانی‌های خلاف مصالح مملکتی مبادرت ورزیده است و از طریق جناح‎های مخالف مأموریت داشته اقدامات و عملیات خلاف مصالح کشور را دنبال کند و به ظن قوی از نظر مالی هم تغذیه می‌شده و به نظر این سازمان، نامبرده پس از اختتام محکومیت و کشیدن مجازات، لیاقت و صلاحیت خدمت در آموزش و پرورش را ندارد، لازم به ذکر است وی در تاریخ پنج دی‌ماه 57 توسط ساواک بابل دستگیر و تحویل کمیته مشترک ضد خراب‌کاری در تهران شد، زمان آزادی وی در پرونده مشخص نیست، وی بعد از انقلاب مدتی رئیس اداره آموزش و پرورش بابل بود و متأسفانه بنای ناسازگاری با نظام نهاد.»

«در مراسم بازگشایی دانشکده کشاورزی ساری٬ دکتر ترابی از اعضای کادر علمی این دانشکده٬ خفقان مسلط بر جامعه و نفوذ عوامل ارتجاع در محیط‌های دانشگاهی، از جمله در دانشکده کشاورزی ساری را تشریح کرد، وی در بخشی از سخنرانی خود، دکتر فرشاد٬ رئیس دانشکده یادشده را مسئول مستقیم اعمال فشار بر دانشجویان شمرد، در این مراسم همچنین اکبری مرزناک، دکتر ذوالفقاری، عضو کانون وکلا٬ حجت‎الاسلام قاسمی، از روحانیون ساری و ناصر زرافشان، نویسنده و مترجم، سخنرانی کردند، صدها تن از مردم شهر در این مراسم شرکت داشتند.

57/11/2؛ در سندی در این روز از رئیس شهربانی کشور شاهنشاهی به روسای شهربانی تابعه به شماره 361/36/235 با عنوان کشف تلگراف رمز، با نشان سری، خیلی خیلی فوری «مسئول رمز اطلاعات ـ خوشروان» آمده است: طبق اطلاع افرادی در شهرستان‌ها مردم را تشویق به حرکت به سوی تهران می‌کنند که از نظر تأمین و حفاظت به مصلحت نیست، دستور فرمایید سریعاً نسبت به تشکیل شورای هماهنگی با شرکت مقام ارتش، انتظامی و امنیتی ترتیبی داده شود که با کنترل بنگاه‌های مسافربری، از حرکت بی‌رویه مردم به تهران در این هفته خودداری شود.

پیرو همین نامه، اعلام شد که در ساعت 9، روز سوم بهمن، شورای هماهنگی تشکیل و موضوع مطرح شود.

همچنین در همین روز در ساری عده‎ای ناشناس به دامداری والاحضرت محمودرضا پهلوی حمله و تعداد 750 رأس گاو و مبالغی پول نقد را به سرقت بردند.

57/11/3؛ در سندی در این روز با عنوان گزارش آمده است: محترماً برابر اطلاع شاگرد مغازه، شکوهی یکی از افرادی بوده که مرتباً در آتش‎سوزی‎های بانک‎ها و سایر قسمت‎ها شرکت داشته و به‎طوری که خود اعلام کرده به‎وسیله دیلم، قفل‎ها و درب‎های بانک‎ها را می‎کنده و سپس به آتش‎سوزی با عده دیگری مبادرت می‎کرده‎اند.

57/11/3؛ در سندی دیگر، در این روز با عنوان گزارش آمده است: محترماً٬ برابر اطلاع افراد مشروحه زیر٬ کارمندان رادیو و تلویزیون ساری، هر یک دارای سوابقی به شرح زیر هستند٬ مراتب برای اطلاع به عرض می‎رسد.

1- محمدحسین صمدایی، دیپلمه٬ نگهبان شخصی تلویزیون نامبرده، آدرس منازل و شماره‌های اتومبیل‎های کارمندان ساواک را به انضمام مشخصات خود کارمندان٬ به دوستان کمونیستش می‌دهد در ضمن در روزهای اخیر، ظاهراً شب‎ها در پشت‎بام منزلش اذان می‎گفته است.

2- سیدیوسف صدرایی، دیپلمه٬ نگهبان محل جدید تلویزیون واقع در خیابان امیر مازندرانی، روبه‌روی صنایع و معادن، نامبرده نیز همانند صمدایی آدرس منازل و شماره اتومبیل‎های کارمندان ساواک را شناسایی و تحویل دوستان کمونیستش می‎دهد.

3- علی‎اصغر حقیقی، راننده اهل نکا٬ از متعصبان مذهبی بوده که تمثال اعلی‎حضرت همایون شاهنشاه آریامهر را پایین آورده و عکس خمینی را به‎عوض ایشان در اتاق‌های کارمندان نصب کرده است.

4- فروزان‌فر در فرستنده رادیویی فرح‎آباد به کار اشتغال دارد٬ اهل بهشهر و از متعصبان مذهبی است که اسکناس‌ها را در مقابل سایران آتش می‌زند.

توضیح این که محمدحسین صمدایی و سیدیوسف صدرایی، از دوستان نزدیک زارع، مسئول حفاظت تلویزیون بوده و به‎طوری‎که مشاهده می‎شود، هر ماهه، هر کدام حدود 2 هزار تومان بیشتر از سایرین اضافه‎کار دریافت می‌کنند، زیرا آقای زارع برای نامبردگان اضافه‎کاری بیشتری در لیست منظور می‌کند.تعداد بازدید :260  |   تاریخ ثبت : 1397/9/6

کسانی که این مقاله را می پسندند :
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدتماس با ما


مازندران، ساری، میدان امام، بلوار دانشجو، واحد دیجیتالِ حوزه هنری استان مازندران
تلفن تماس: 01133362483

آخرین مطالب

تمامی حقوق این سایت متعلق به حوزه هنری استان مازندران می‌باشد. کپی‌برداری از محتوی سایت تنها با ذکر منبع و نام هنرمند، برای استفاده‌های غیرتجاری مجاز است. طراحی و اجرا: علیرضارضایی